کد خبر: ۸۲۵۶۴۹۱۳ (۶۰۳۱۳۲۴) | تاریخ خبر: ۲۴/۰۳/۱۳۹۶ | ساعت: ۱۳:۲۱|
سالانه ۱۱میلیارد مترمکعب در مصرف آب کشور صرفه جویی می شود

اردبیل – ایرنا- نایب رییس اول کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده و افق توسعه پنج ساله برنامه ششم سالانه ۱۱ میلیارد مترمکعب در مصرف آب کشور صرفه جویی می شود.

 

رضا کریمی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه توسعه روش‌های نوین آبیاری در کشور یکی ازاقدام های ضروری در زمینه صرفه جویی است افزود: پرداخت ۸۵ درصد هزینه های راه اندازی سامانه آبیاری نوین توسط دولت و اجرای سالانه آن در ۶۰۰ هزار هکتار هدف گذاری و برنامه ریزی شده است.
وی بیان کرد: این طرح با هدف مقابله با بحران کم آبی ، تعادل بخشی سفره های زیرزمینی ،ارتقای بهره وری و جبران تراز آب اجرا می شود و در نهایت باید درسال پایانی اجرای قانون برنامه ششم توسعه به صرفه جویی سالانه آب به میزان ۱۱ میلیارد متر مکعب برسد.
کریمی افزود: الزام دولت ازسوی مجلس بر این است که با انجام اقدام های اساسی ارتقای ۳۰درصد نظام بهره‌برداری آب آشامیدنی، بهره‌ وری استحصال، بهره‌ وری مصرف وتامین ۳۰ درصد آب آشامیدنی مناطق جنوب کشور از طریق شیرین کردن آب دریا به انجام برسد.
نایب رییس اول کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: دولت همچنین ملزم شده است علاوه بر وضع موجود در جهت افزایش۲۵درصدی پوشش شبکه فاضلاب شهری نیز اقدام کند.
کریمی با بیان اینکه تأمین آب شرب مورد نیاز در حوضه آبریز محل استقرار سدها در اولویت قرار دارد افزود: برقرار کردن چاه‌های کشاورزی دارای پروانه، نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه‌های مجاز کشاورزی بصورت رایگان از جمله اقداماتی است که دولت در جهت صرفه جویی و بازتولید منابع آبی در اولویت برنامه های خود قرار داده است.
عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: با احیا، مرمت و لایروبی قنوات به میزان ۵ درصد نیز می توان به میزان صرفه جویی آبهای سطحی و زیرزمینی کشور امیدوار بود و این روند ادامه پیدا می کند.
کاهش سطح سفره های زیر زمینی و کاهش منابع آب بسیاری از استان های کشور را وارد مرحله بحران آب کرده است.
در بسیاری از دشت های کشور حفر چاه و بهره برداری از آب ممنوع شده و کارشناسان بر ضرورت احیای سفره های زیرزمینی، کنترل آب های سطحی و فرهنگ سازی در صرفه جویی در مصرف آب در کشور تاکید می کنند.
خبرنگار: گیتی طالبی ** انتشاردهنده : سیفعلی موسی زاده
۶۰۱۶/۶۰۱۸

 

انتهای پیام /*